غالباً، وقتی صحبت از ایجاد نقطه کانونی در اتاق خواب به میان می‌آید، فکر اکثر ما به سمت موارد بزرگی چون ست کامل اتاق خواب می‌رود. اما، ما اغلب اهمیت اقلام کوچک‌تر دکوراتیو را دست کم می‌گیریم. استفاده از رنگ‌ها، الگوها، و بافت‌های جذاب در مورد این اقلام کوچک‌تر، مانند روتختی‌ها و دیگر لوازم خواب، به ما اجازه می‌دهد تا بدون دستکاری در طراحی کلی اتاق، تغییرات قابل توجهی ایجاد کنیم. در همین راستا، وقتی نوبت به خرید این عناصر موثر می‌رسد، باید نکات خاصی را در نظر بگیریم. در این مقاله از مجله دکوراسیون آریامون، به بررسی این نکات مهم پرداخته‌ایم. اگر شما نیز به دانستن این نکات کلیدی قبل از خرید روتختی و لوازم خواب علاقه‌مند هستید، با ما همراه باشید.

خرید لوازم خواب

لوازم خواب چه چیزهایی را شامل می‌شود و چرا تأثیرگذارند؟

پیش از آنکه به بررسی نکات بپردازیم، بیایید ابتدا به این سوال اساسی پاسخ دهیم: لوازم خواب شامل تشک، بالش، ملحفه‌ها و روتختی می‌شود. بالش و تشک به عنوان دو جزء کلیدی در کیفیت زمانی که در اتاق خواب می‌گذرانیم، نقش مهمی دارند. این دو عنصر تاثیر زیادی بر کیفیت خواب و در نتیجه بر سلامت جسمی و روحی ما دارند که این موضوع خود بر دیگر جنبه‌های زندگی ما تاثیر می‌گذارد. سپس به سرویس‌های ملحفه و روتختی می‌رسیم که نقش مهمی در پالت رنگی و جلوه کلی دیزاین دارند. این دو مورد می‌توانند بخشی از آن 10 درصد رنگ‌ها و الگوهای قوی و برجسته باشند که می‌توانیم در فضای خود به کار ببریم، بدون اینکه نگران به هم ریختگی تعادل و هماهنگی دکوراسیون اتاق خواب باشیم.

بیشتر بخوانید: اشتباهات بزرگ در چیدمان خانه و دکوراسیون داخلی

ترفند لوازم خواب

1. اهمیت انتخاب بالش مناسب بر اساس حالت خواب

در نگاه اول، تمام بالش‌ها به نظر می‌رسند مستطیل‌هایی نرم و سفید که شاید تفاوت چشمگیری با هم نداشته باشند. اما، آنها در نحوه حمایتی که از سر و گردن ارائه می‌دهند، تفاوت‌های بنیادینی دارند. برای مثال، بالشی که برای کسی که به پشت می‌خوابد مناسب است، ممکن است برای کسی که به پهلو می‌خوابد، انتخاب نامناسبی باشد.

هنگام انتخاب بالش، مهم است که نوعی را انتخاب کنید که سر شما را بیش از اندازه به بالا یا پایین نکشاند. افرادی که به پشت می‌خوابند نیاز به بالش‌های تخت‌تری دارند در حالی که افرادی که به شکم خواب هستند باید بالش‌های نازک‌تری انتخاب کنند تا از کشیدگی بیش از حد گردن جلوگیری شود. یادتان باشد که در حالت خواب، گردن و ستون فقرات باید در وضعیت طبیعی خود باقی بمانند تا از بروز دردهای مختلف جسمی در آینده پیشگیری شود.

ایده لوازم خواب

2. انتخاب مواد لوازم خواب متناسب با حساسیت‌ها

حدود یک سوم از زمان روزانه ما در خواب و بر روی تخت سپری می‌شود، بنابراین در صورت وجود حساسیت به مواد به کار رفته در تولید لوازم خواب، ممکن است این زمان به جای اینکه دلچسب باشد، به تجربه‌ای ناخوشایند تبدیل شود یا حتی ممکن است باعث بروز مشکلات جسمی شود. برای مثال، برخی افراد ممکن است به موادی مانند لاتکس یا باک ویت (گندم سیاه) که در ساخت بسیاری از بالش‌ها استفاده می‌شوند، حساسیت نشان دهند.

همچنین، برخی از افراد به مایت‌های گرد و غبار حساسیت دارند، و این حشرات کوچک در بالش‌های ساخته شده از مواد ترکیبی مانند پلی‌استر بیشتر دیده می‌شوند. از طرف دیگر، بالش‌های ساخته شده از پر پرندگان، قبل از قرار دادن در بالش‌ها، برای اطمینان از عدم وجود هر گونه ماده حساسیت‌زا کنترل می‌شوند تا شما بتوانید با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید.

 خرید کالای خواب استاندارد

3. اهمیت جنس تشک در کیفیت خواب

بسیاری از مردم ممکن است تفاوت‌های میان انواع تشک‌ها، از جمله تشک‌های مموری فوم، تشک‌های طبی، تشک‌های فنری متصل و منفصل، و تشک‌های طبی فنری را نادیده بگیرند، اما حقیقت این است که هر یک از این انواع تشک‌ها می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر کیفیت خواب شما داشته باشند.

  • تشک‌های مموری فوم به کاهش فشار وارد شده به بدن کمک کرده و دوام بالایی دارند و برای کسانی که به پهلو می‌خوابند مناسب‌تر هستند. با این حال، این نوع تشک‌ها گرما را در خود نگه می‌دارند، بنابراین برای مناطق گرمسیر توصیه نمی‌شوند.

  • تشک‌های طبی با ساختار بدن شما هماهنگی دارند، اگرچه عمر کمتری نسبت به سایر انواع دارند.

  • تشک‌های فنری متصل در انتقال لرزش و تقسیم فشار وارد شده بر تشک موثر هستند، اما نرمی آن‌ها ممکن است برای افرادی که دچار کمردرد هستند مناسب نباشد.

  • تشک‌های فنری منفصل برای افراد مبتلا به کمردرد ایده‌آل بوده و دوام بالایی دارند.

بیشتر بخوانید: ایده های دکوراسیون اتاق کودک

راهنمای خرید کالای خواب استاندارد

- تشک‌های طبی-فنری به عنوان گزینه مناسب برای اکثر افراد شناخته می‌شوند زیرا قابلیت پشتیبانی از وزن‌های متفاوت را دارا هستند، ضدحساسیت بوده و می‌توانند در تسکین دردهای جسمانی موثر باشند.

4. انتخاب رنگ برای ملحفه‌ها و روتختی

خوشبختانه، هنگام انتخاب رنگ برای ملحفه‌ها و روتختی‌ها، گزینه‌های فراوانی در اختیار شما قرار دارد که می‌توانید مطابق با پالت رنگی دکوراسیون اتاق خواب خود انتخاب کنید. اگر در 60 درصد از طراحی اتاق خواب از رنگ‌های خنثی استفاده کرده‌اید، حال زمان آن رسیده که با انتخاب رنگ‌های قوی و برجسته برای این دو عنصر، جانی تازه به فضای اتاق ببخشید و آن‌ها را به نقطه کانونی در طراحی اتاق تبدیل کنید.

ترفند خرید کالای خواب استاندارد

5. طراحی ملحفه‌ها و روتختی

انتخاب طرح برای ملحفه‌ها و روتختی‌ها به سبک دکوراسیونی که برای فضای خود انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. اگر اتاق خوابی با سبک مدرن یا مینیمالیستی دارید، طرح‌های انتزاعی یا هندسی مناسب‌تر خواهند بود. در مقابل، اگر از سبک کلاسیک یا سلطنتی استفاده کرده‌اید، طرح‌های سنتی یا گل‌دار انتخاب‌های بهتری محسوب می‌شوند.

 فاکتورهای خرید کالای خواب استاندارد

کلام آخر

در این مقاله، پنج نکته کلیدی که قبل از خرید روتختی و کالای خواب باید در نظر داشته باشید را بررسی کردیم. برای دسترسی به جدیدترین ایده‌ها و روندها، همراه ما در مجله آریامون باشید. از شما دعوت می‌کنیم که نظرات و تجربیات خود را در ادامه با ما به اشتراک بگذارید.