اگر برای خرید تخت خواب سردرگم هستید و نمی دانید که با کیفیت ترین محصول بین تخت خواب چوبی و تخت خواب فلزی کدام است؟ بهتر است که مزایا و معایب هرکدام را مورد بررسی قرار دهید. از این جهت به راحتی می توانید انتخاب درستی داشته باشید. قبل از خرید سرویس خواب یا خرید تخت خواب باید آگاه باشید که هر دو نوع تخت خواب، چه چوبی و چه فلزی، مزایا و معایب خاص خود را دارند و این نیاز شما است که تعیین می کند کدام گزینه برایتان مناسب است. انتخاب بین تخت خواب چوبی یا فلزی بستگی به نیازها، سلیقه‌ها، بودجه و شرایط محیطی شما دارد. اما به طور کلی تفاوت هایی بین محصولات است که باعث می شود انتخاب شما را نهایی و قطعی نماید. 

مزایای تخت خواب چوبی نسبت به فلزی چیست؟

تخت خواب چوبی ظاهر گرم و طبیعی دارد، زنگ نمی‌زند، طرح و نقش بسیار متنوع و مختلفی دارد که راه انتخاب را ساده تر می کند، مقاومت خوبی در برابر ضربه و فشار فیزیکی دارد، ماندگاری طولانی‌مدت و زیبایی  ماندگار دارد و همچنین با مراقبت مناسب، می‌تواند به مدت زمان طولانی به حالت اولیه خود باقی بماند.  در زیر برخی از مزایا و معایب هر دو نوع آورده شده‌اند:

مزایای تخت خواب چوبی

تخت خواب چوبی متنوع تر از فلزی است 

تنوع طرح و رنگ های تخت خواب چوبی نسبت به فلزی بسیار بیشتر است. از این جهت شما در زمان خرید با توجه به نیازتان طرح های بسیاری در اختیار دارید تا بهترین گزینه را انتخاب و خریداری نمایید. تخت خواب فلزی معمولا طرح های ساده و تکراری دارند که تنها تنوع آن در رنگ است. البته برخی از تخت خواب ها ترکیبی از چوب و فلز هستند که به طور همزمان می تواند زیبایی چوب و کارایی فلز را در کنار هم داشته باشد.

تخت خواب چوبی به دلیل ویژگی‌های فیزیکی و ظاهری چوب، تنوع زیادی در طراحی، رنگ، نقش و پیچیدگی دارد. چوب‌های مختلفی با ویژگی‌ها و رنگ‌های متفاوت استفاده می‌شود که هر کدام خصوصیات خاص خود را به تخت خواب می‌بخشند.

- نوع چوب: از چوب‌های مختلفی مانند چوب گردو، بلوط، آلو، چم، پالیساندر و بسیاری دیگر در ساخت تخت خواب دو نفره  و تخت خواب یک نفره استفاده می‌شود. هر نوع چوب رنگ، بافت و خصوصیات فیزیکی خاص خود را دارد.

- طراحی‌ها و استایل‌ها: از طراحی‌های سنتی و کلاسیک گرفته تا مدرن و مینیمال، همه در تخت‌های چوبی موجود است.

- پایه‌ها و سرتخت‌ها: تنوع در طراحی پایه‌ها، سرتخت‌ها و جزئیات دیگر، مانند قفسه‌ها یا کشو‌ها در زیر تخت.

- پردازش‌ها و پایان‌بندی‌ها: روش‌های مختلف پایان‌بندی، از جمله لاک، رنگ، پوشش‌های ضد آب و ضد خش، به تخت خواب چوبی زیبایی و مقاومت می‌بخشند.

- کاربردی و عملکردی: بعضی از تخت‌های چوبی با قابلیت‌های اضافی مانند کشو یا فضاهای نگهداری زیر تخت طراحی شده‌اند.

به همین دلیل، تخت‌های چوبی می‌توانند به آسانی با هر نوع دکوراسیون و سبک طراحی مناسب شوند و به فضای اتاق خواب زیبایی و شخصیت اضافه کنند.

تخت خواب چوبی کم صدا تر از فلزی است 

هنگامی که صحبت از "صدا" در تخت‌های چوبی یا فلزی مطرح می‌شود، اغلب به صدایی اشاره داریم که در نتیجه حرکت یا وزن اضافه روی تخت ایجاد می‌شود. تخت خواب های فلزی معمولا صدای جیرجیر بیشتری نسبت به چوبی دارند و آن هم به خاطر خاصیت فلز است که در اثر فشار یا حرکت و جا به جایی صدای زیادی را ایجاد می کند.در زیر مقایسه‌ای از صدای تولید شده در تخت‌های چوبی و فلزی آورده شده است:

صدای جیر جیر در تخت خواب چوبی 

   - در صورتی که تخت چوبی با کیفیت و به درستی تولید شده باشد، معمولاً صدا کمتری ایجاد می‌کند.این ویژگی به خصوص در تخت خواب مدرن لحاظ می شود تا کیفیت خواب بالاتری را تجربه کنید.

   - اگر قطعات چوبی به درستی متصل نشده باشند یا قطعات آن دچار آسیب یا لقی باشد، ممکن است صدایی مانند جیرجیرک یا فشار ایجاد شود.

   - چوب طبیعتاً ماده‌ای جذب‌کننده است، بنابراین صداها در آن کمتر منتقل و پخش می‌شوند.

صدای جیر جیر در تخت خواب فلزی

   - تخت‌های فلزی ممکن است در صورتی که پیچ‌ها، مهره‌ها یا اتصالات دیگر آزاد شوند، صدای جیرجیرک یا دیگر صداهای مشابه ایجاد کنند.

   - فلز انتقال صدا را آسان‌تر می‌کند، بنابراین صداها ممکن است در یک تخت فلزی پخش شوند.

   - با آنکه تخت‌های فلزی با کیفیت بالا کمتر صدا می‌زنند، اما هنوز هم احتمال دارد که در مواقع حرکت یا فشار به صدای فلز ضربه زده شود.

در نهایت، انتخاب بین تخت خواب چوبی یا فلزی باید بر اساس ترکیبی از فاکتورها از جمله کیفیت ساخت، اسمبل مناسب، نگهداری و مراقبت‌های منظم، و بودجه صورت گیرد. برای کاهش صدا در هر دو نوع تخت، مطمئن شوید که تمام قطعات به درستی متصل شده‌اند و هیچ قسمتی آزاد یا متحرک نیست.

تخت خواب چوبی دچار آسیب و زنگ زدگی نمی شود

درست است. در مقایسه با موادی مانند فلز، چوب به طور طبیعی دچار زنگ‌زدگی نمی‌شود. ولی این به این معنا نیست که تخت خواب چوبی در مقابل آسیب‌های دیگر مصون است. در زیر برخی از ویژگی‌ها و مسائل مرتبط با تخت خواب چوبی آورده شده است:

زنگ زدگی: چوب دچار زنگ‌زدگی نمی‌شود، اما اگر در محیط‌های بسیار مرطوب باشد، ممکن است پوسیدگی یا کپک‌زدگی رخ دهد.

خراش‌ها و آسیب‌ها: چوب ممکن است از ضربه‌ها، وسایل سنگین یا حتی از اشیاء تیز خراش ببیند.

کج شدن: در صورتی که تخت چوبی در معرض نور مستقیم آفتاب یا منابع حرارتی دیگر قرار گیرد، ممکن است چوب کج شود یا تغییر شکل دهد.

تغییر رنگ: با گذر زمان و تحت تأثیر نور خورشید، بعضی چوب‌ها ممکن است رنگ تغییر کنند.

حشرات: چوب ممکن است توسط حشراتی مانند موریانه یا سوسک‌های خرماگر مورد حمله قرار گیرد.

برای حفظ و نگهداری بهتر تخت خواب جدید  و جلوگیری از آسیب‌ها، استفاده از محافظ‌ها و پوشش‌های مناسب، تهویه مناسب محیط، و دور نگه داشتن از منابع حرارتی و نور مستقیم آفتاب توصیه می‌شود.

ایرادات تخت خواب فلزی

تمیز کردن تخت خواب چوبی و فلزی 

وسایل چوبی و فلزی به دلیل تفاوت در مواد سازنده‌شان، نیاز به روش‌ها و مراقبت‌های مختلفی برای تمیز کردن دارند. در زیر روش‌های تمیز کردن و مراقبت از هر دو نوع ماده بیان شده است:

وسایل چوبی:

1. پاک‌کردن گرد و غبار: با استفاده از دستمال نرم و خشک یا دستگاه جاروبرقی می‌توان گرد و غبار را از سطح چوب حذف کرد.

2. پاک‌کردن لکه‌ها: برای پاک کردن لکه‌ها، می‌توان از یک دستمال مرطوب استفاده کرد و سپس با یک دستمال خشک آن را خشک کرد.

3. محافظت: استفاده از محافظ چوب می‌تواند به حفظ زیبایی و مقاومت آن کمک کند.

4. جلوگیری از موارد آسیب‌زا: نباید چوب را در معرض نور مستقیم آفتاب یا منابع حرارتی قرار داد.

وسایل فلزی:

1. پاک‌کردن گرد و غبار: با استفاده از دستمال نرم و خشک می‌توان گرد و غبار را پاک کرد.

2. پاک‌کردن لکه‌ها: با استفاده از دستمال مرطوب و مواد شوینده مخصوص فلز، لکه‌ها را پاک کنید.

3. زنگ زدگی: در صورتی که فلز به زنگ زدن مستعد باشد، باید از آن در محیط‌های خشک و دور از رطوبت استفاده شود. برخی از فلزات، مانند استنلس استیل، به طور طبیعی مقاوم در برابر زنگ‌زدگی هستند.

4. پولیش: برخی وسایل فلزی ممکن است با زمان کدر یا مات شوند. استفاده از مواد پولیش مناسب می‌تواند به بازیابی درخشش آنها کمک کند.

در هر دو حالت، همیشه بهتر است قبل از استفاده از هر گونه ماده شوینده یا محافظ، در یک قسمت کوچک و نامرئی آزمایش کرد تا از واکنش‌های ناخواسته یا آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود.

حرف آخر

هرچند که تخت‌های فلزی سبک‌تر از تخت‌های چوبی هستند، و جابجایی آن‌ها آسان‌تر است اما در هر صورت کارایی و امکانات تخت خواب چوبی را در اختیار ندارد. به همین دلیل هم خرید تخت خواب چوبی بیشترین میزان تقاضا را دارد. تخت‌های فلزی معمولاً مقاومت بالایی در برابر فشار فیزیکی و ضربه دارند.  بسته به نوع فلز و طراحی، تخت‌های فلزی ممکن است ارزان‌تر باشند. اما در مجموع تخت خواب چوبی دارای امکانات و فضاسازی های بیشتری نسبت به تخت خواب فلزی است. همچنین ظاهر تخت خواب چوبی ایده آل تر و متنوع تر از فلزی است که شما برای سالیان طولانی بدون نگرانی از دلزدگی و یا ترند بودن محصول می توانید از آن استفاده نمایید. تخت خواب فلزی دارای ظاهر خاص و صنعتی است و به راحتی با سایر دکوراسیون داخلی و یا وسایل خانه هماهنگ نمی شود.

برای دریافت مشاوره خرید سرویس خواب یا تخت خواب با آریامون در تماس باشید.