طراحی داخلی به تنهایی جهان را نجات نمی‌دهد، اما قطعاً می‌تواند آن را زیباتر سازد. گام نخست برای خلق دنیایی زیباتر، طراحی و نظافت بهتر خانه است. روزانه بسیاری از ما به پاکیزگی خانه‌مان اهمیت می‌دهیم، اما گاهی بخش‌هایی از آن کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند یا فراموش می‌شوند. در آستانه سال نو و با شروع خانه‌تکانی‌ها، تیم دانشنامه مجله آریامون تصمیم گرفته به بررسی 11 بخش از خانه که معمولاً در نظافت نادیده گرفته می‌شوند بپردازد. اگر شما هم به دنبال فضایی با پاکیزگی کامل هستید، این مقاله را دنبال کنید.

1. اسفنج آشپزخانه

شروع می‌کنیم با اسفنج آشپزخانه، جایی که می‌تواند بهشت میکروب‌ها باشد. نگران نباشید، زیرا ضدعفونی کردن آن بسیار آسان است. کافیست اسفنج را در آب جوش بیندازید و مقداری ماده ضدعفونی‌کننده مانند سرکه سفید، آب لیمو یا مایع ظرفشویی اضافه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا آشپزخانه‌تان همیشه محیطی تمیز و بهداشتی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: خرید کابینت آشپزخانه

تمیز کردن بخش های مهم خانه

بیشتر بخوانید: دقیق ترین برنامه خانه تکانی 

2. پایه‌های چوبی کف اتاق

پایه‌های چوبی دور تا دور کف اتاق، مکان‌هایی مغفول مانده برای جمع شدن گرد و غبار هستند. قبل از جارو کردن کف، استفاده از یک دستمال گردگیر یا پرزدار برای تمیز کردن این نوارها ضروری است. این کار باعث می‌شود که گرد و غبار از پایه‌ها به کفپوش یا فرش پخش نشود.

3. ماشین لباسشویی

ممکن است تصور کنید که ماشین لباسشویی خود به خود تمیز می‌شود، اما پاکسازی قسمت‌های مختلف داخلی و بیرونی آن گاه به گاه ضروری است. یکی از قسمت‌هایی که اغلب فراموش می‌شود، زیر دریچه پودر است که ممکن است پودرهای انباشته شده را در خود جای دهد. با خارج کردن این قسمت به راحتی می‌توانید آن را تمیز کنید.

تمیز کردن داخل ماشین لباسشویی

4. پشت توالت فرنگی

پشت توالت فرنگی، جایی است که اغلب در نظافت نادیده گرفته می‌شود. اگرچه قسمت جلویی توالت ممکن است تمیز به نظر برسد، پشت آن محل تجمع آلودگی‌ها است و دسترسی به این بخش دشوار است.

تمیز کردن پشت توالت فرنگی

بیشتر بخوانید: اشتباهات بزرگ در چیدمان خانه و دکوراسیون داخلی

5. گیاهان آپارتمانی

گیاهان داخل خانه نیاز به گردگیری دارند، چرا که گرد و غبار روی آنها می‌نشیند. تمیز کردن این گرد و غبار به سلامت گیاهان کمک کرده و ظاهری تازه به آنها می‌بخشد. استفاده از سشوار برای یک دقیقه می‌تواند راهی آسان برای پاکسازی ذرات گرد و غبار باشد.

6. چراغ‌های سقفی

چراغ‌های سقفی که از دید ما تمیز به نظر می‌رسند، در بخش بالایی خود گرد و غبار جمع می‌کنند. برای تمیز کردن این بخش، از یک گردگیر با دسته‌ای قابل تنظیم استفاده کنید تا به راحتی به بخش بالایی چراغ‌ها دسترسی پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: میز کنسول چیست و چه کاربردی دارد؟

7. کلیدهای برق

کلیدهای برق، که بسیار استفاده می‌شوند و در معرض دید هستند، اغلب در نظافت نادیده گرفته می‌شوند. با توجه به اینکه این کلیدها اولین چیزی هستند که با ورود به خانه لمس می‌کنیم، تجمع میکروب‌ها و آلودگی‌ها روی آنها اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین، تمیز کردن مداوم آنها با مواد ضدعفونی‌کننده برای حفظ بهداشت ضروری است."

تمیز کردن کلید برق

8. فضای زیر فر آشپزخانه

فر، محلی برای خلق خاطرات لذت‌بخش در آشپزخانه است. برای یادآوری آنچه طی هفته گذشته پخته‌اید، کافیست نگاهی به زیر فر بیندازید. این قسمت می‌تواند محل جمع شدن آلودگی‌ها و باقیمانده غذاها باشد که عامل جذب حشراتی مانند مورچه‌ها است. هنگام تمیز کردن کف آشپزخانه یا پیشخوان، این بخش را فراموش نکنید.

9. توستر

چه روزانه از توستر استفاده کنید چه فقط در آخر هفته‌ها، تمیز کردن خرده‌های نان از آن ضروری است. این کار نه تنها به پاکیزگی کمک می‌کند، بلکه اطمینان از کارکرد صحیح دستگاه را نیز فراهم می‌آورد.

10. قاب عکس‌ها و آینه‌ها

قاب عکس‌هایی که بر دیوار نصب شده‌اند یا تابلوهای نقاشی، ممکن است تا زمانی که جابجا نشده‌اند، تمیز به نظر برسند. اما با تکان دادن آنها، ذرات گرد و غبار روشن می‌شود. برای جلوگیری از این موقعیت، بطور هفتگی سطح آنها را با دستمال تمیز کنید.

تمیز کردن قاب عکس

11. صفحه کلید لپ‌تاپ

فضای بین کلیدهای صفحه کلید لپ‌تاپ، مکانی مناسب برای تجمع گرد و غبار و میکروب‌هاست. برای جلوگیری از لمس یک سطح آلوده، مرتباً این قسمت را تمیز کنید، به عنوان مثال با استفاده از گوش پاک کن.

تمیز کردن صفحه کلید لپتاپ

کلام آخر

با پایان بررسی 11 بخش خانه که در تمیز کردن آنها معمولاً فراموش می‌شوند، به اتمام این مقاله از مجله آریامون می‌رسیم. اشتراک تجربیات خود در این زمینه در بخش نظرات وب سایت تخصصی دکوراسیون آریامون را از شما دعوت می‌کنیم."